Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

Assignment:

 

Complete the following problems.  You must   show your work on the math problems to get full credit.  Every student is responsible for completing their own responses to the following problems.

 

1.  Identify which of the following costs are fixed and which are variable:

   a. Property taxes on a factory building

   b. Sales commission

   c. Heat and air conditioning for a plant

   d. Regular maintenance on machinery and equipment

   e. Factory fire insurance

   f. Basic raw materials used in production

   g. Salaries paid to design engineers

   h. Electricity for machinery and equipment in a plant

   i. Property taxes on an administrative building

   j. Wages paid to temporary workers

 

2.  Identify the following costs into either being product cost or period cost:

   a. Fire insurance premium paid on factory buildings

   b. Electric bill for the warehouse operation

   c. Material handling cost related to production

   d. Salary paid for plant manager

   e. Salary paid for engineers

   f. Leasing expense for forklift trucks in warehouse operation

   g. Wages incurred in producing products

   h. Income taxes paid

   i. Interest expenses on borrowed funds

   j. Raw material costs

 

3.  Identify the following costs as being either variable or fixed in respect to volume or level of activity:

   a. Sugar used in ice cream production

   b. Electricity for heating and cooling the factory building

   c. Electricity for operation of machines

   d. Janitorial and custodial salaries

   e. Lubricants used for machines

   f. Paint shop superintendent's salary

   g. Rent on a factory building

   h. Labor costs in assembling a product

   i. RFID (Radio-frequency identification) units embedded in the final product during shipping

   j. CPU chips used in notebook production

 

4. A company in its first year of operation expects the following financial results from a project:

Sales revenue: $500,000

Variable costs: $155,000

Fixed costs: $80,000


Compute the break-even point in units sold if the company expects to produce and sell 15,000 units.

 

testimonials icon
After you have read Chapters 4 and 5 and listened to the Chapters 4 and 5 lecture read Case Study 5-2 Boeing 787 Dreamliner. Answer question 4. I...
testimonials icon
  compare and contrast functionalism and Marxism, and discuss briefly how concepts from the two theories contribute to the k...
testimonials icon
well-articulated life philosophy that reflects your positive and negative life events and describes how they have affected you,Include at le...
testimonials icon
types of psychology...
testimonials icon
Midterm Examination – BriefDescription:This assignment designed to give you the experience of investigating and recommending soluti...
testimonials icon
I need written Assignment of 350 words with less than 20% Plagiarism.  ITM Capstone- From Chapter 1, pages 24 and 25. Answer...
testimonials icon
 Use the Internet to research one (1) developing nation of your choice (Ecuador). Your resear...
testimonials icon
as agreed need it n 12hrs from now...
testimonials icon
The Research Paper will be a comprehensive research review of the significant principles of management communications used to successfully achieve...
testimonials icon
Please answer two of the following questions Please type your answers. 1. Discuss the strengths and weaknesses of eli...
testimonials icon
WHETHER ATTORNEY INVOICES AND BILLS ARE PRIVILEGED IN THE FOURTH CIRCUIT The question presented is whether attorney invoices and bills a...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65